SSS

Family Link'le ilgili olarak en sık sorulan bazı soruların yanıtlarını bir araya getirdik. Uygulamayı hâlihazırda kullanıyorsanız ve aklınıza takılan bir soru varsa daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi'ne göz atabilirsiniz.

İşleyiş şekli

Family Link'in işleyiş şekli nasıldır?

Google'ın sunduğu Family Link uygulaması, çocuklar Android cihazlarını kullanırken ebeveynlerin denetimi ellerinde tutmasına yardımcı olur ve aileleri için bazı temel dijital kurallar belirlemelerine olanak tanır.

Öncelikle, çocuğun/gencin uyumlu bir cihazı olmalıdır (Family Link ile çalışan cihazları öğrenin). Bunun ardından, ebeveynler Family Link'i kendi cihazlarına (Android veya iPhone) indirerek başlayabilir.

Bir çocuğun/gencin zaten hesabı varsa Family Link, kendi hesabını çocuğunun hesabına bağlama adımlarında ebeveyne yol gösterir. Bu işlemin bir parçası olarak, hesapları birbirine bağlama işlemini tamamlamak için çocuğun/gencin de telefonuna Family Link (Çocuk/Genç) uygulamasını indirmesi gerekebilir.

Ebeveynler Family Link'i, 13 yaşın (veya ülkenizde geçerli olan yaş sınırının) altındaki çocuklar için Google Hesabı oluşturmak amacıyla da kullanabilir. İşlem tamamlandığında, çocuklar yeni hesaplarını kullanarak cihazlarında oturum açabilir.

Hesaplar birbirine bağlandığında ebeveynler, ekran başında kalma süresini izleme ve çocuklarının kullandığı içeriği yönetme gibi işlemler için Family Link'i kullanabilir.

Family Link, çocuklarım için uygunsuz içeriklerin tamamını engeller mi?

Hayır. Family Link, uygunsuz içeriği engellemez, ancak bazı uygulamaların kendi filtreleme seçenekleri olabilir. Arama ve Chrome gibi belirli Google uygulamalarında, Family Link'te bulabileceğiniz filtreleme seçenekleri mevcuttur. 13 yaşında veya daha büyük olan gençlerin ebeveynleri için YouTube'daki Kısıtlı Mod, erişkinlere uygun olabilecek içeriklerin filtrelenmesine yardımcı olması amacıyla kullanılabilecek isteğe bağlı bir ayardır. Bu filtrelerin kusursuz olmadığını belirtmek isteriz. Bu yüzden, çocuğunuzun görmesini istemediğiniz müstehcen, rahatsız edici veya başka türde içerikler zaman zaman filtreden kaçabilir. Aileniz için hangi seçeneğin uygun olduğuna karar vermek üzere uygulama ayarlarını ve Family Link'in sunduğu ayar ve araçları incelemenizi öneririz.

Ebeveynler, Family Link'i Android'de kullanabilir mi?

Evet. Ebeveynler, Family Link'i, KitKat (4.4) ve sonraki sürümlere sahip Android cihazlarda kullanabilir.

Ebeveynler, Family Link'i iOS'te kullanabilir mi?

Evet. Ebeveynler, Family Link'i iOS 11 ve sonraki sürümlerine sahip iPhone'larda kullanabilir.

Ebeveynler, Family Link'i web tarayıcısında kullanabilir mi?

Ebeveynler, çocuklarının hesap ayarlarından bazılarını web tarayıcısından yönetebilir. Ekran başında kalma süresini sınırlandırma gibi diğer özellikler, ebeveynlerin Family Link uygulamasını Android veya iPhone'da kullanmalarını gerektirir.

Çocuklar veya gençler, Family Link'i Android cihazlarda kullanabilir mi?

En iyi sonuçlar için, çocukların veya gençlerin 7.0 (Nougat) ya da daha yeni sürüme sahip Android cihazları kullanmalarını öneririz. Android'in 5.0 ve 6.0 (Lollipop ve Marshmallow) sürümlerinin yüklü olduğu cihazlarda da Family Link kullanılabilir. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezimize göz atın.

Çocuklar veya gençler Family Link'i Chromebook'ta (Chrome OS) kullanabilir mi?

Çocuklar ve gençler Chromebook'larda Google Hesapları ile oturum açabilir. Ebeveynler, çocuklarının Chromebook'ları ile hesap ayarlarını yönetme ve web sitesi kısıtlamaları belirleme gibi işlemler yapabilir. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çocuklar/gençler, Family Link'i iOS'te ve web tarayıcılarında kullanabilir mi?

Çocuklar ve gençler ebeveynlerinden izin alarak iOS cihazlarda ve web tarayıcılarında Google Hesapları ile oturum açabilir. Ebeveynler, çocuklarının hesap ayarlarından bazılarını yönetmeye devam edebilir. Söz konusu ayarlar, iOS cihazda veya web'de çocuğun oturumu açıkken ve Google uygulamaları ile hizmetlerini kullanıyorken geçerli olur. Family Link uygulamasındaki diğer özellikler (ör. çocuklarınızın kullanabileceği uygulamaları yönetme ve ekran başında kalma süresini sınırlandırma), çocuklar iOS cihaz kullanıyorken veya web'de oturum açmışken ebeveynler tarafından kullanılamaz. iOS cihazlarda ve web tarayıcılarında çocukların/gençlerin oturum açması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir çocuğun cihazını kurmak ve Google hesabını oluşturmak ne kadar sürer?

Çocuğunuzun Google Hesabı ve Android cihazıyla ilgili gerekli ayarları yapmak için 15 dakika kadar bir zaman ayırmanız gerekecektir.

Hesaplar

Çocukların, Family Link ile yönetilen bir Google Hesabına sahip olabilmeleri için minimum yaş sınırlaması var mı?

Hayır. Çocuğunuzun ilk Android telefon veya tableti için ne zaman hazır olduğuna karar vermek size kalmıştır.

Çocuğum Google hesabında oturum açtığında reklam görecek mi?

Evet, Google hizmetlerinde reklam desteği olduğundan, çocuğunuz ürünlerimizi kullanırken reklam görebilir.

Family Link'i genç çocuğumu gözetim altında bulundurmak için kullanabilir miyim?

Evet, Family Link gençleri (13 yaşın veya ülkenizde geçerli olan yaş sınırının üstünde olan çocuklar) gözetim altında bulundurmak için kullanılabilir. Yaş sınırının altında olan çocukların aksine gençler, gözetimi diledikleri zaman durdurma olanağına sahiptir. Ancak, bunu yaparlarsa size bildirim gönderilir ve ilgili cihazlar geçici olarak kilitlenerek kullanılamaz hale gelir.

Ailemi yönetmek için okul veya iş üzerinden aldığım hesabımı kullanabilir miyim?

Hayır. İş veya okul üzerinden sağlanan hesaplar, aile grubunu yönetmek amacıyla kullanılamaz. Family Link ile, Gmail hesabınız gibi kişisel bir Google Hesabı kullanabilirsiniz.

Yönetilen çocukların gözetim altında bulundurulan cihazlarında neden yalnızca bir Google Hesabı olmasına izin veriyorsunuz?

Bu kısıtlama, önemli ürün davranışlarını denetlememize olanak tanır. Örneğin, cihazda başka bir hesap olması halinde çocuklar söz konusu hesaba geçerek ebeveyn onayı olmadan Play'den uygulama indirebilir.

Çocuğum 13 yaşına (veya ülkenizde geçerli olan yaşa) bastığında ne olur?

Çocuğunuz 13 yaşına (veya ülkenizde geçerli olan minimum yaşa) bastığında, normal bir Google Hesabına geçme olanağına sahip olur. Çocuğun 13 yaşına basmasından önce ebeveynlere, çocuklarının doğum günü itibarıyla kendi hesabından sorumlu olacağını, bu yüzden artık çocuklarının hesabını yönetemeyeceklerini hatırlatan bir e-posta gönderilir. Çocuklar 13 yaşına bastıkları doğum günlerinde, kendi Google Hesaplarını kendileri yönetmek ile hesaplarının yönetimini yine ebeveynlerine bırakmak arasında seçim yapabilir. Çocuğunuz kendi hesabının sorumluluğunu üstlenmeyi tercih etmesine rağmen siz denetimi elinizde bulundurmaya devam etmek istiyorsanız çocuğun cihazındaki Family Link (Çocuk/Genç) uygulamasında Family Link'in gözetim araçlarını yeniden etkinleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi'ne göz atın.